Korekta czasu naświetlania a wysuw miecha
Dziwny tytuł dla kogoś, kto nigdy nie fotografował „wielkim formatem”. Jednak dla użytkowników kamer wielkoformatowych to coś naturalnego.
Ogniskowanie (ustawianie ostrości) w kamerach wielkoformatowych odbywa się na zasadzie odsuwania materiału światłoczułego od obiektywu. Zazwyczaj przesuwamy tylny standard aparatu (płaszczyznę matówki). Działa to w ten sposób, że im obiekt jest bliżej przedniej soczewki obiektywu, tym materiał światłoczuły (np. błona cięta) musi być dalej od obiektywu. Niestety jeśli ta odległość się zwiększy, to i mniej światła dociera do wspomnianej błony światłoczułej. Przy bliskich scenach (np. przy makro) światłomierz może podawać nam konkretny wynik, a potem po wywołaniu okazuje się, że zdjęcie jest niedoświetlone np. o 3 działki.
Jak obliczyć ile światła zostaje utracone, albo wprost – o ile wydłużyć czas naświetlania?
Sposób nr 1.
Aby obliczyć korektę czasu naświetlania z uwagi na wyciąg miecha należy zmierzyć długość miecha oraz znać ogniskową obiektywu. Dzieląc te wartości przez skalę przysłony (1.4; 2; 2.8; 4; itd.) obliczamy wartość korekty czasu naświetlania.
Przykład:
Miech wyciągnięty na 30cm, ogniskowa obiektywu 165mm. Różnica między wartościami, jak pomiędzy przysłonami f30 i f16, czyli ok. 2 działki przysłony.
Zauważcie, że ujednoliciłem tu jednostki, bo tak naprawdę nie mają znaczenia. Ważny jest stosunek do wartości tych parametrów.
Sposób nr 2.
Zastosowanie „Kalkulatora Wysuwu Miecha”.
Wiem, nie jest to kalkulator i nie oblicza wysuwu miecha, ale taką nazwę nadałem, żeby bezpośrednio kojarzyła się z tym zagadnieniem.
Dokładnie to jest „zestaw to obliczania korekty czasu ekspozycji z uwagi na wyciąg miecha” (zdecydowanie za długa nazwa).
Jak korzystać z kalkulatora?
1. Drukujemy kalkulator na zwykłej drukarce (A4).
2. Wycinamy dwie jego części: Wzorzec i Linijkę.
3. Umieszczamy Wzorzec w fotografowanej scenie, tak, aby był widoczny w kadrze.
4. Ustawiamy ostrość na wzorzec i przykładamy Linijkę do matówki zwracając uwagę na to, żeby linia „zero” (niebieska strzałka na Linijce) pokrywała się z lewą krawędzią niebieskiego okręgu Wzorca.
5. Prawa krawędź niebieskiego okręgu Wzorca wskazuje nam na Linijce ilość działek, o jaką musimy wydłużyć czas naświetlania ekspozycji.
Ściągamy plik PDF zawierający szablon do wydruku.
Dostępne są dwie wersje pliku:
L – dla formatów: 4×5″ i 5×7″
XL – dla formatów: 18×24 i 8×10″
Aby mieć dostęp do pliku musisz posiadać konto PREMIUM lub Czasowe.
Plik jest do pobrania w dziale DOWNLOAD, dostępnym tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli nie masz konta PREMIUM lub Czasowe, możesz za kilka Złotych kupić pojedynczy plik w sklepie.
Przykład:
Tu musimy przedłużyć czas naświetlania o ok. 2.5 działki. Jeśli np światłomierz wskazał nam wartość 1/125s, to powinniśmy naświetlić materiał w czasie ok. 1/20s, aby był prawidłowo naświetlony).
Jak widać, Linijka ma dodatkową skalę na dole (czerwone liczby). To jest skala odwzorowania, która może się przydać miłośnikom zdjęć makro.
Dawajcie znać, jak się u Was sprawia ten przyrząd i jak ekstremalne korekty Wam wyszły. 😉