OptykaPatenty

Helios 44-2 justowanie (Nikon)

Nikonowcy, to dla Was! Jak wyjustować radziecki obiektyw Helios 44-2 (58mm/2), aby ostrzył na odległość ok. 5m, a nie tylko do 1,80m?

.

Mam dobrą wiadomość dla posiadaczy szkieł na m42, w których to po podpięciu pod Nikona nie da się ustawić ostrości na nieskończoność.
Dziś postanowiłem rozkręcić Heliosa 44-2 (czyli 58mm/2.0).
To szkło po podpięciu do Nikona pozwala na zrobienie ostrego zdjęcia (na pełnej dziurze) w zakresie 40 – 160 cm.
Do portretów jeszcze daje radę, ale jak chcemy sfotografować całą postać to już będzie nieostre…

Wpadłem na pewien pomysł jak można w łatwy sposób rozciągnąc ten zakres.
Co prawda nadal nie da się ustawić ostrości na nieskończoność, ale teraz mamy zakres od ok. 50cm do 5-7 metrów! W wolnej chwili sprawdzę dokładnie. Robiłem testy przez okno i udało mi się ustawić ostrość na samochód na parkingu (z II piętra).
Jest pewna wada takiego zabiegu. Obraz jest nieco pomniejszony w stosunku do wersji niewyjustowanej. Myślę, że teraz to jest ok. 55mm (a nie 58mm).

Jak to zrobić?
Odkręcamy tylną soczewkę i wstawiamy dystans o grubości ok. 2-3mm. Ja nie miałem z czego zrobić takiej tulei to kapnąłem 4 duże krople kleju na gorąco. Potem nakładamy soczewkę i dokręcamy nakrętkę (taki wąski pierścień).
Zasada jest taka, że im damy grubszy pierścień (dystans), tym dalej będzie można ustawić ostrość. Niestety nie mamy dużego pola manewru, bo jak damy za gruby dystans to nie starczy nam gwintu na dokręcenie nakrętki.

Nie wiem ja sprawa się ma w przypadku innych szkieł na M42. Może ktoś przetestuje w wolnej chwili 😉

 

5 komentarzy do “Helios 44-2 justowanie (Nikon)

 • Hm. Już pomocy nie potrzeba, po rozkręceniu go na części zobaczyłem, że tylne soczewki można ruszyć bez rozkręcania obiektywu. Wykręciłem, nałożyłem uszczeleczkę i przykręciłem. Włala, mam nieskończoność ;D

 • Potwierdzam, Helios daje świetny obrazek na pełnej klacie. Może spróbuje przerobić swojego 44M-4.

 • A w jaki sposób go rozkręcić? Bo patrzę, kręcę i rady nie daję..

 • I po co tyle kombinowania. Na tym kleju to na pewno masz obiektyw “wyjustowany” 🙂 . Kup sobie dobry obiektyw do nikona a nie kombinuj albo rób zdjęcia zenitem.

  • Mam dobry obiektyw Nikona (nie jeden), ale nie o to tu chodzi.
   Nie wiem, czy miałeś przyjemność używać właśnie tego modelu Heliosa. Pewnie nie, więc ciężko Ci będzie zrozumieć ludzi, którzy chcą robić portrety tym właśnie szkłem 😉 Poszukaj sobie w sieci sampli – polecam.

   Owszem, można kupić obiektyw za 4000zł i cieszyć się ładnymi zdjęciami. Tu podobne zdjęcia można robić szkłem za 40zł. Nie każdy jest milionerem.

Możliwość komentowania została wyłączona.