AparatyOptykaPatentyPomocePREMIUM

FocCal 1.0 – kalibracja obiektywu

Jak ułatwić sobie kalibrację obiektywu w aparatach pozwalających na wprowadzenie korekcji autofokusa do pamięci?

Pamiętamy słynną kartkę do precyzyjnej regulacji autofokusa obiektywów z poziomu korpusu aparatu (niektóre aparaty dają możliwość justowania szkieł w pewnym zakresie). Jak ktoś miał FF/BF (front focus/back focus) to mógł sobie dostroić autofokus w aparacie do danego szkła (można zapisać te wartości w pamięci aparatu).
Aby wyregulować AF trzeba było ustawić aparat na statywie pod kątem 45 stopni do tej kartki. Pomijam fakt, że ustawienie aparatu (a raczej obiektywu) pod kątem 45st. jest dość trudnym zadaniem (a wydaje się łatwe) to jak już się z tym uporamy, zrobimy zdjęcie, “wykalibrujemy” obiektyw (np. 50mm) i podepniemy drugi obiektyw, żeby go wykalibrować to… musimy znowu ustawiać aparat pod kątem 45st. (bo zmieni się ogniskowa i musimy odsunąć lub przysunąć aparat do kartki kalibracyjnej.

Pewna firma wpadła na pomysł, żeby ustawić kartkę kalibracyjną pod kątem 45st, a aparat ustawić w osi – poziomo (albo pionowo, zależy jak się na to patrzy  ) – czyli “normalnie”. Takie “urządzonko kosztuje ok. 240zł, więc chyba nie warto wydawać tyle pieniędzy dla tak na prawdę jednego użycia (bo jak wykalibrujemy szkło to będzie wykalibrowane). No chyba, że często zmieniamy obiektywy 😉

Postanowiłem zrobić taki gadżet, bo konstrukcja nie wydaje się skomplikowana.
Oczywiście prototyp wykonałem z tektury, ale finalna wersja będzie z PCV, które jest obojętne na wilgoć i się nie wypaczy po jakimś czasie.

Potrzebne materiały:
1. Drukarka + papier wizytówkowy
2. Tektura
3. Nożyczki
4. Klej do papieru (ja użyłem stolarskiego „Wikolu”)

Wydruk odpowiednich wzorów zrobiłem na zwykłej drukarce atramentowej na papierze wizytówkowym, potem wzory nakleiłem na tekturę i wyciąłem po liniach zewnętrznych.
Przy sklejaniu całości należy zwrócić uwagę, żeby płaszczyzna do ustawiania ostrości (kontrastowy kwadrat) była na jednej linii z „zerem” na miarce głębi ostrości. Całość warto nakleić na jakąć sztywną podstawę (np. tekturę).

W skład przyrządu “FocCal” 1.0 wchodzą:
1. Kwadrat ustawienia ostrości
2. Miarka głębi ostrości
3. Podstawa podziałki głębi ostrości (kwadrat przecięty po przekątnej – czyli  45st.)

Plik do samodzielnego wydruku znajduje się w dziale DOWNLOAD.

Tak wygląda strona do druku:
foccal

A tak wygląda FocCal po sklejeniu:

.

 

 

Życzę ostrych obiektywów 😉

 

 

4 komentarze do “FocCal 1.0 – kalibracja obiektywu

  • Hm… Bo Anonim zawsze ma trudniej 😉
   Prześlij do mnie maila to jakoś postaram się pomóc 😉

 • Sugeruje drobną poprawkę aby dodać “skrzydełka” do sklejenia wszystkich elementów razem. Kapitalny pomysł aby skalę przeskalować o 1.4 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Marcin Białas

  http://mag-foto.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.