AparatyOptykaPatentyPomocePREMIUM

FocCal 2.5 XXL

Najnowsza wersja FocCala do wydruku na papierze formatu A3.

Przyszedł czas na powiększoną wersję FocCala 2.4XL, czyli XXL. Wprowadziłem kosmetyczne zmiany, ale dość istotne. Całość jest większa o ponad 40%, a sama szachownica (tarcza celownicza) została powiększona o ok. 50%, co ułatwia ustawianie ostrości z większej odległości. Ponadto rozszerzyłem skalę z 6 do 12 cm (przyda się przy ekstremalnie rozjechanych obiektywach).
Nowa wersja została opatrzona numerem 2.5 (kontynuacja wersji 2.0).

 

Montaż i obsługa FocCala 2.5 XXL.

Sam proces złożenia i użytkowania przebiega identycznie jak w przypadku mniejszej wersji 2.4 XL, dlatego też nie robiłem nowych zdjęć dla powiększonej wersji.

Nie musimy ustawiać aparatu pod kątem 45st. dzięki czemu przyrząd jest praktyczniejszy od zwykłej, płaskiej kartki z wydrukowaną skalą (kartka ta, jest dość popularna w Internecie).
Wystarczy ustawić aparat na wprost kontrastowej tarczy celowniczej (koniecznie w osi, którą wyznacza czerwony punkt na małej szachownicy) i zacząć mikrokalibrację obiektywów. Zwróćmy uwagę na to, aby sam FocCal był ustawiony idealnie prostopadle do osi obiektywu.
Co ciekawe, możemy używać różnych obiektywów bez konieczności zmiany wysokości aparatu na statywie, co jest wygodne w przypadku gdy mamy kilka obiektywów (tele, szerokokątne, standardy).
Optymalna odległość pomiaru to 25-krotność ogniskowej obiektywu (np. dla obiektywu 50mm będzie to 125cm, a dla 200mm, będzie 500cm). Oczywiście im mniejsza odległość, tym mniejsza głębia ostrości i lepiej widać potencjalne błędy autofokusa.

Sam montaż przyrządu jest bardzo prosty.

Potrzebne materiały:
1. Drukarka A3 + papier wizytówkowy A3 (lub blok techniczny A3).
2. Nożyczki.
3. Nożyk do tapet.

Drukujemy ściągnięty plik PDF na drukarce A3.

Aby mieć dostęp do pliku musisz posiadać konto PREMIUM lub Czasowe.
Plik jest do pobrania w dziale
DOWNLOADdostępnym tylko dla zalogowanych użytkowników.

 

Warto wydrukować go na sztywnym papierze (np. wizytówkowym). Tu zdjęcie wersji na A4.

foccal kalibracja obiektywów

 

Wycinamy nożyczkami nadrukowany wzór  po niebieskich liniach. Za pomocą nożyka do tapet delikatnie nacinamy wzór po szarych przerywanych liniach.
Po wycięciu otrzymujemy mniej więcej coś takiego:

foccal kalibracja obiektywów

 

Teraz pozostaje nam już tylko złożyć przyrząd i rozpocząć mikrokalibrację obiektywów.

 

Dajcie znać w komentarzach jak się sprawuje nowa powiększona wersja.
Życzę udanych kalibracji!