AparatyOptykaPatentyPomocePREMIUM

FocCal 2.2XL – kolejna odsłona

Nowa wersja przyrządu pomocnego przy mikrokalibracji obiektywów pod kątem front focus/back focus.

 

Wersja 2.2XL powstała na bazie wersji FocCal 2.0, która była nieco mniejsza.
Nowa wersja ma też trochę zmieniony kształt, który jest zoptymalizowany pod kątem złożenia przyrządu i późniejszego użytkowania.
W międzyczasie powstała też wersja 2.1XL (wzór identyczny z v.2.0, ale powiększona skala), ale nie była publikowana, bo zaraz po tym został opracowany najnowszy wzór i nie było sensu się cofać w rozwoju.

Jakie są zalety “kalibratora” FF/BF (FocCala 2.2XL)?

Takie same jak w poprzednich wersjach, czyli:

Nie musimy ustawiać aparatu pod kątem 45st. dzięki czemu przyrząd jest praktyczniejszy od zwykłej, płaskiej kartki z wydrukowaną skalą.
Wystarczy ustawić aparat na wprost kontrastowej tarczy celowniczej (na wysokości linii „zero”) i zacząć mikrokalibrację obiektywów.
 Co ciekawe, możemy używać różnych obiektywów bez konieczności zmiany wysokości aparatu na statywie, co jest wygodne w przypadku gdy mamy kilka obiektywów (tele, szerokokątne, standardy).

 

Pełny opis FocCala w wersji 1.0 (zasada “działania” jest taka sama).

Dodatkową zaletą są powiększone wymiary przyrządu, dzięki czemu można go używać z większej odległości. Oczywiście nadal przyrząd mieści się na stronie A4, więc można go wydrukować na zwykłej, domowej drukarce.

Sam montaż przyrządu jest tak samo prosty jak w przypadku poprzedniej wersji. Powiedziałbym nawet, że jest łatwiejszy, bo elementy do wycięcia są większe, więc nawet posiadając dwie lewe ręce powinniśmy sobie poradzić. 😉
Oczywiście podobnie jak w wersji 2.0 nic nie musimy kleić.

Potrzebne materiały:

1. Drukarka + papier wizytówkowy (lub blok techniczny)
2. Nożyczki
3. Nożyk do tapet

Drukujemy ściągnięty plik PDF na zwykłej drukarce.

Aby mieć dostęp do pliku musisz posiadać konto PREMIUM lub Czasowe.
Plik jest dostępny w dziale
DOWNLOADdostępnym tylko dla zalogowanych użytkowników.

 

Warto wydrukować go na sztywnym papierze (np. wizytówkowym). Wycinamy nożyczkami nadrukowany wzór po niebieskich liniach. Za pomocą nożyka do tapet delikatnie nacinamy wzór po czerwonych przerywanych liniach.

Teraz składamy przyrząd i rozpoczynamy mikrokalibrację obiektywów.

A oto zdjęcia wersji 2.2XL

Życzę udanych kalibracji. 😉 

 

8 komentarzy do “FocCal 2.2XL – kolejna odsłona

 • Zastanawiam się czy przed złożeniem nie zalaminować wydruku. Zapewne tylko od tyłu, bo ewentualne odbicia od błyszczącej powierzchni wpłynęłyby na ostrzenie – odczyt FF-BF. Niemniej poprawi się trwałość urządzenia.

 • Świetny pomysł, fajne wykonanie. Przy wyborze papieru warto zwrócić uwagę by nie był zbyt miękki. W takim wypadku tusz/toner trochę robi co chce, przez co linie są nieostre. Przydało się, wreszcie ustawiłem swój FF/BF 😉

  pozdrawiam

 • Nie działa link. Mógłby ktoś umieścić gdzieś tego pdf-a ?

 • Jak juz film to np jak ustawic do tego nasz aparat z kalibrowanym szkłem taki tutek 😉 bo nie mam pojęciaj jak sie za to zabrać

  • Podobnie jak poprzednią wersję, czyli po “czerwonych” liniach 😉
   Może to rzeczywiście dobry pomysł, żeby pokazać to na filmie.

Możliwość komentowania została wyłączona.