OptykaSerwis

Canon 70-200/4L – naprawa

Naprawa obiektywu Canon 70-200/4L po upadku.


Obiektyw:
Canon 70-200/4L

Objawy:
Podczas obracania pierścieniem “zoom” nie zmienia się ogniskowa. Autofocus pracuje, ustawia ostrość (jest potwierdzenie), ale zdjęcie nie jest ostre. Potrząchając obiektywem słychać “latające” części.

Usterka:
Ułamany plastikowy kołek wchodzący w skład zespołu popychaczy zoomu. Kołki są przykręcane (w tanich Nikkorach są “wciskane” i wyskakują, ale się nie łamią).

Przyczyna:
Upadek na “ryjek” (czyli na przednią soczewkę)

Sposób naprawa:
Rozebrać (od strony bagnetu), wysypać “luźne” części, odkręcić resztki kołka, skleić kołek, przykręcić kołek, zalać przykręcony kołek klejem (tak dla wzmocnienia), złożyć “blondynę” (ELKĘ).
Uwaga! Delikatnie odpinajcie taśmy (tzw. flexy) elektryczne i najlepiej wysuwajcie je pensetą, bo są dość delikatne. Często plastikowe gniazda taśm mają małą, poprzeczną wajchewkę, którą trzeba podnieść zanim wypnie się taśmę.

Przestroga:
Nie rzucajcie obiektywami 😉

Fotorelacja z naprawy.

1. Ten kołek się ułamał.
2. W tubusie został kawałek przykręconego kołka (ta srebrna śrubka z “krzyżakiem”).

3. Trochę przypomina silnik odrzutowy 😉
4. Wygląda jak zestaw do samodzielnego montażu 😉

5. Jeszcze tylko kawałek obudowy, bagnet, styki i… “Elżbietka” będzie zdrowa.


Słów kilka od siebie:

Ogólnie konstrukcja tego modelu sprawia wrażenia bardzo solidnej (w środku). Wszystko jest przykręcone, grube kable, taśmy na wtyczki/wsuwki, elektronika dodatkowo przymocowana elastyczną taśmą, elementy mechaniczne w większości wykonane z metalu, brak luzów, wszystko wchodzi na styk i jest idealnie spasowane.
Powiem tak: Tamronom i tanim Nikkorom daleko do takiej konstrukcji.

3 komentarze do “Canon 70-200/4L – naprawa

 • pozdrawiam mam takie pytanko mam obiektyw
  Canon XL 3.4-10.2 mm f/1.8-f/2.2
  od kamery canon XL2 kamery sprzedana
  czy dało by śię ten obiektyw jakoś odblokować aby był w manualu do aparatu GH2 panasonic
  bo normalnie bez kamery nic nie widać
  przesłona zamknięta może dać napięcie na układ i wtedy ruszy

 • A ja powiem tak , canon tym szkłem trafił w 10 ale na początku produkcji toj. na początku 1999 , ponieważ canon to firma nie do końca uczciwa w stosunku do klienta i obiektywy canon do 2500 PLN w jakości wykonania nie różnią sie niczym od nap.Tamrona i na dodatek po 5 latach produkcji tego obiektywu zmieniła założenie co do trwałości tego modelu a produkcja w tej chwili jest OBRAZĄ dla obiektywów serii ” L ” Dla wszystkich miłośników fotografii firma canon jest priorytetowa ze względu właśnie na szkła ” L” ale z pominięciem właśnie tej pomyłki canona , bo po zastosowaniu oszczędności przy produkcji obiektyw nie wyróżnia sie niczym w tej półce cenowej , ciekawostką jest to iż ostatnie modele 70-200 F4 nie mają już słynnej niezniszczalnej magnezowej obudowy bo obudowa wykonana jest z trwałego tworzywa ABS ,dziwne tylko to że canon oszukuje swoich klientów nie podając tego w specyfikacji , i nadal kupując ten obiektyw szczęśliwy nabywca nawet nie zdaje sobie sprawę z tego że to co napisane w specyfikacji ma sie ni jak z rzeczywistym stanem rzeczy

 • fakt faktem ten obiektyw kosztuje 2.500 zł i dzięki skibkowi wiem że warto było kupić ten obiektyw

Możliwość komentowania została wyłączona.